Ovulace a plodnost. Fakta, které vám pomohou otěhotnět 


Pochopte svůj měsíční cyklus !

Když poznáte svůj menstruační cyklus, vylepšujete své šance na otěhotnění. První fáze začíná prvním dnem krvácení během vašeho období. Vaše tělo uvolňuje hormony, jako jsou folikuly stimulující hormon (FSH), které zvětšují vajíčka uvnitř vašich vaječníků. Mezi 2. a 14. dnem tyto hormony také pomáhají ztuhnutí vaší dělohy, aby se připravily na oplodněné vajíčko. Toto se nazývá folikulární fáze.

Co se stane během ovulace

Průměrný menstruační cyklus je 28-35 dní. Ovulace obvykle probíhá mezi 11. a 21. dnem vašeho cyklu. Hormon nazývaný luteinizačním hormonem (LH), který vyvolává uvolnění vajíčka, které je nejvíce zralé. Současně se vám hrdlo děložního hlenu stává klouzavějším, aby spermie pomohla s vajíčkem.

Je to všechno o načasování

Ženy se narodí s přibližně 1 milionem až 2 miliony vajíček,ale během svého života mají ovulaci 300 až 400x. Obvykle uvolňujete pouze jeden každý měsíc. Vajíčko cestuje po jednom ze dvou vejcovodech, které spojují vaječníky s děložní sliznicí. Pokud je načasování správné, může spermie oplodnit vajíčko na cestě k děloze. Pokud nastane oplodnění během 24 hodin poté, co vajíčko opustí vaječník, vajíčko se rozpustí. Spermie může žít asi 3 až 5 dní, takže je dobré vědět, kdy ovulujete.Může naplánovat ,kdy budete mít s partnerem sex a tím zvýšíte pravděpodobnost, že otěhotníte.

Sledujte své nejplodnější dny

Obecně platí, že nejlepší příležitost těhotenství je, když se sex stane 1-2 dny před ovulací. Pokud máte pravidelný 28denní cyklus, počkejte 14 dní od doby, kdy očekáváte začátek dalšího období. Plánujte, abyste měli sex po celý den, například v den 12 a 14. Mějte na paměti, že mít sex každý den může snížit počet spermií u muže. Váš cyklus může být delší nebo kratší, takže online kalkulačka ovulace vám může pomoci zjistit pravděpodobný den.

Sledování ovulace podle teploty

Jakmile tělo uvolní vajíčko, začne hormon progesteron vytvářet a udržovat teplotu dělohy. Zvyšuje teplotu vašeho těla mírně. Každé ráno, než se dostanete z postele,můžeta pomocí bazálního teploměru zjistit, zda ovulujete. Tyhle teploměry si můžete koupit v lékárně. Jsou levné, ale nejsou tak přesné jako jiné způsoby sledování ovulace.

Test ovulace pomocí testu

Zvýšení hladiny LH spouští vaječníky, aby uvolnily vajíčko. Prudký nárůst se obvykle odehrává 36 hodin před uvolněním vajíčka. Ovulační sady kontrolují hladiny LH ve vaší moči, aby vám pomohly určit den ovulace. Tyto kity, které si můžete zakoupit v lékárně, jsou pohodlné a vysoce přesné. Možná budete chtít vyzkoušet 1-2 dny předem ,než očekáváte ovulaci, takže si můžete všimnout nárůstu LH.

Poslední fáze měsíčního cyklu

Během druhé poloviny vašeho menstruačního cyklu začne hormon progesteron, který pomáhá připravit stěny vaší dělohy na oplodněné vejíčko. Není-li vajíčko oplodněno a neimplantuje, rozpadne se, hladiny progesteronu klesají a přibližně o 12 až 16 dní později se vajíčko - spolu s krví a tkáněmi z dělohy - vylučuje z těla ven. Tento proces je menstruace. Obvykle trvá 3 až 7 dní.

Hmotnost ovlivňuje plodnost

Pokud máte nadváhou a jste obézní, ztráta hmotnosti může zvýšit vaše šance na otěhotnění. Studie zjistila, že ženy, jejichž index tělesné hmotnosti (BMI) byl vyšší než normální,trvalo dvakrát déle, než aby otěhotněly jako ženy s normálním BMI. Ale pokles hmotnosti o 5% -10% může dramaticky zlepšit ovulaci a těhotenství. Obezita může také způsobit neplodnost a nízkou hladinu testosteronu u mužů. Podstatná podváha může také vést k neplodnosti !

Věk ovlivňuje plodnost

Plodnost s věkem klesá, zvláště po 30. letech. To také snižuje pravděpodobnost, že léčba plodnosti bude úspěšná. Odborníci říkají, že byste měli mluvit se svým lékařem, pokud máte méně než 35 let a snažili jste se otěhotnět více než 12 měsíců nebo více než 35 let a snažili jste déle než 6 měsíců.