NA CO SE ČASTO PTÁTE

Který den je první den cyklu? 

První den menstruačního cyklu, je první den vašeho krvácení. Pokud jste začala krvácet po 18. hodině večerní, počítá se jako první den až den následující. 

Jakou formou se aplikují léky při stimulaci vaječníků před IVF? 

Existují různé druhy stimulačních preparátů, které se většinou kombinují. Mohou být ve formě nosních sprejů nebo ve formě injekcí, které jsou aplikovány subkutánně (pod kůži). 

Mám nárok na pracovní neschopnost při léčbě neplodnosti? 

Léčba neplodnosti je často dlouhodobá a pracovní neschopnost se tudíž vztahuje jen na ty situace, kdy profesní fyzická či psychická zátěž může ovlivnit negativně samotnou léčbu. Jde o stimulaci ovárií za účelem odběru vajíček a dobu po odběru, do průkazu či vyloučení těhotenství. 

Jak dlouho po embryotransferu užívat léky s obsahem progesteronu (Utrogestan, Agolutin, Prolutex a další)? 

Důvodem k jejich vysazení je vždy negativní výsledek těhotenského testu. Léčbu ovšem nevysazujte sami, ale vždy se poraďte s lékařem. 

Kdy nejdříve po embryotransferu (ET, KET) nebo po inseminaci (IUI) je průkazný těhotenský test z moči? 

Nejdříve cca 11.-12. den, ideální je provedení testu z krve 14. den po ET. Po IUI dokonce stačí, pokud test provedete až se zpožděním menstruace. Důležitá je opakovaná kontrola a kontrola ultrazvukem, kterou vyloučíme mimoděložní těhotenství.

Jak dlouho je nutné udělat přestávku po neúspěšném pokusu IVF? 

Záleží na druhu léčby a intenzitě hormonální stimulace vaječníků. Většinou je vhodné nejméně 2-3 cykly vynechat, aby si vaječníky mohly "odpočinout" a při příští stimulaci zase dobře reagovaly na léčbu.

Jak dlouho zůstávají spermie a vajíčka oplodnění schopná? 

Vajíčka jsou oplodnění schopná přibližně 24 hodin, ale k oplodnění dochází pravděpodobně během prvních 8-12 hodin. Spermie zůstávají v ženském pohlavním ústrojí i přes 5 dní, ale největší schopnost oplodnit vajíčko mají během prvních 48 hodin.

Jak hradí pojišťovna asistovanou reprodukci? 

Zdravotní pojišťovny přispívají na léčbu pacientkám do 39. narozenin (tedy do 38 let a 364 dní věku). Podle počtu embryí, které jsou přenášeny při embryotransferu, přispívají zdravotní pojišťovny na 3 nebo 4 kompletní cykly. 4 cykly jsou hrazené pouze v případě, kdy bylo ve všech případech přenášeno pouze jedno embryo. Některé laboratorní techniky ale ze všeobecného zdravotního pojištění hrazeny nejsou (tj. prodloužená kultivace, ICSI, asistovaný hatching, kryokonzervace a PGD, pokud k němu není indikace). 

Je pro provedení asistované reprodukce podmínkou manželský svazek? 

Pro mimotělní oplození není manželský svazek podmínkou. Podle platné legislativy je ovšem vyžadována písemná žádost o léčbu s podpisem obou partnerů páru tvořeného mužem a ženou, a to i v případě, kdy je nezbytné při léčbě neplodnosti použít darované pohlavní buňky. 

Jak má vypadat normální spermiogram? 

Za normální výsledek spermiogramu se považuje alespoň 15 miliónů spermií v 1 ml ejakulátu, z nichž je alespoň 32 % pohyblivých progresivně a 4 % normálně utvořených. Hodnoty spermiogramu mohou kolísat, proto je vhodné při abnormálním nálezu vyšetření opakovat po 1-3 měsících.